روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی

با وجودی که اثر رنگها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق میکند امابرخی از تاثیرات رنگها دارای معنی یگانه ای در سراسر جهان هستند ، رنگهایی که در طیف رنگها در ناحیه قرمز قرار دارند . به عنوان مثال رنگهای گرم شناخته می شوند که این دامنه اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است . رنگهایی که در ناحیه آبی طیف قرار دارند رنگ های سرد نامیده می شوند و شامل آبی ، ارغوانی و سبزهستند . این رنگها معمولآ آرامش بخشند اما گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بی تفاوتی را به ذهن آورند .
روانشناسی رنگ قرمز
رنگ قرمز رنگ بسیار گرمی است که برانگیزاننده هیجانات قوی است . نشانگر عشق ، حرارت , نشاط و انرژی است که به وجود آورنده احساس شور نشاط و هیجان است . از این رنگ متوان به عنوان یک رنگ تحریک کننده در دکوراسیون اتاق خواب استفاده نمود و یا خنثی نمودن رنگ های سرد در یک سالن نشیمن که محیط را از فضایی سرد به فضایی گرم تبدیل نماید . البته این رنگ را باید برای نشیمن یا پذیرایی با احتیاط استفاده نمود و استفاده از این رنگ در مقدار زیاد نسبت به فضای موجود باعث خسته کننده شدن آن محیط شده و باعث دل زدگی ساکنین میگردد .
لازم به ذکر است که این رنگ برای استفاده در اتاق کودکانی که انرژی زیادی دارند مشکل آفرین شده و باعث مضاعف شدن انرژی آنان میگردد
روانشناسی رنگ مشکی یا سیاه
رنگ مشکی یکی از رنگهای پر طرفدار در دکوراسیون و مد لباس میباشد که مورد استفاده بسیاری از اغشار مردم قرار میگیرد , در طراحی هایی که باید از رنگهای سنگین و رسمی استفاده میشود رنگ سیاه کاربرد زیادی دارد همچنین به عنوان نماد ترس و غم نیز در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد . رنگ سیاه در بسیاری از فرهنگ ها برای مراسم سوگواری مورد استفاده قرار می گیرد اما در کتابهای تاریخی آمده است که در بعضی از اقوام گذشته از این رنگ در مراسم های شادی نیز استفاده میگردیده است و یا به عنوان رنگ مقدس از آن نام برده میشده است . این رنگ همچنین نشانگر غمگین بودن و یا رسمی بودن نیز میباشد . رنگ مشکی معمولآ به دلیل کوچکتر نشان دادن در نمایش های مد مورد استفاده قرار می گیرد .مشکی نیز مانند سفید رنگ کمکی مناسبی در کنار بسیاری از رنگهاست .
رنگ سفید
معمولا ما رنگ سفید را در جاهایی مشاهده مینماییم که در آنجا نشانهایی از پاکی نجابت و معصومیت به چشم میخورد . با دیدن رنگ سفید احساس خنکی و سردی به انسان دست میدهد و به دلیل نور بیشتری که از این رنگ به طرف چشم منعکس میگردد باعث بزرگ تر دیده شدن میگردد .
استفاده از رنگ سفید برای یک محیط به صورت کامل شاید باعث بزرگتر نشان دادن آن محیط گردد اما هم باعث سرد تر شدن آن محیط گشته و هم نمای زیبایی را برای شما به وجود نمی آورد. رنگ سفید به دلیل اینکه از ترکیب رنگهای زیادی به وجود می آید میتوان آنرا به راحتی با بسیاری از رنگها در کنار هم استفاده نمود و هارمونی خوبی با بسیاری از رنگها به وجود می آورد .
روانشناسی رنگ آبی
رنگ آبی از رنگهای اصلی می باشد که از خصوصیات بارز این رنگ حس آرامش و امنیت میباشد که از محاسن بزرگ این رنگ است . از رنگ آبی میتوان برای به وجود آوردن مکانی آرام برای کار کردن و مکانهای اداری استفاده نمود . این رنگ جزو محبوب ترین رنگها بوده و اکثر کسانی که میخواهند دکوراسیونی برای اتاق خواب کودک پسر خود درست کنند از این رنگ استفاده مینمایند . ضمنا استفاده از این رنگ برای سقف اتاق کودکان نوزاد بسیار مناسب بوده و باعث آرامش چشمگیر و کمتر گریه کردن کودک نوزاد میگردد . از معایب این رنگ میتوان به این مورد اشاره نمود که در مکانهایی غذا میل مینمایید نمیتوان از رنگ آبی به مقدار زیاد استفاده نمود و علت آن عدم وجود این رنگ در مواد غذایی میباشد .
همچنین بهترین رنگ برای کاهش ضربان قلب , کاهش فشار خون و آرامش بیماران میباشد .
آبی: در دسته رنگهای سرد قرار می گیرد و درون گراست سردی این رنگ در فصل زمستان دوچندان می شود سمبل جاودانگی و عالم بالاست . رنگی صلح آمیز است و از نظر هندسی با دایره همخوانی دارد. رنگ دریا وآسمان است رنگی تسکین دهنده است و برای ریلکس شدن و آرامش می توان از این رنگ استفاده کرد پایین آورنده فشارخون تنظیم کننده ضربان قلب می باشد ( در صورت ترکیب با رنگ سفید باعث افسردگی می شود) بالا برنده اعتماد به نفس است و کارآیی افراد را بالا میبرد در شرق چین رنگ الهی است و به نظر مردم دست نیافتنی می باشد.
با افزودن رنگ زرد به آن امکان پویایی و فعالیت آن بیشتر میشود.
روانشناسی رنگ سبز
سبز رنگ سردی است بر گرفته از دل طبیعت با خصوصیاتی منحصر به فرد که میتوان به مواردی چون ایجاد آرامش , احساس خوشبختی و احساس نشاط اشاره نمود . این رنگ بهترین گزینه برای استفاده در اماکنی است که در آنجا کارهایی که احتیاج به استفاده زیاد از چشم دارند مثل کار با کامپیوتر یا مطالعه نمودن و یا کارهای ظریف چشمی.
مکمل رنگ سبز رنگ قرمز میباشد ولی رنگ سبز با رنگهایی مثل سفید نیز هارمونی مناسب و دلنشینی به وجود می آورد.
از دیگر خصوصیات رنگ سبز میتوان به افزایش سرعت و درک مطالب در هنگام مطالعه , کاهش استرس و کاهش درد های دستگاه گوارش اشاره نمود .
سبز: از ترکیب دو رنگ زرد وآبی بدست میاید که هرچه زردی آن بیشتر شود گرمی و با بیشتر شدن آبی سردی رنگ بیشتر می شود ،رنگی آرام بخش است که آرامشی به همراه تفکر و تعقل (آرامش خردمندانه) را القا می کند چون رنگی میکروب کش و استریزه است در بیمارستانها و اتاق عمل استفاده می شود. رنگ سبز روشن باعث افزایش قدرت دید و سبز تیره باعث افزایش قوه می شود و گرمایی استوایی دارد.
در طبیعت رنگ زندگی و تازگی است در مطاله های روانشناسی رنگ پایداری است مزه آن کمی به تلخی میزند که این احساس با نگاه کردن بیش از اندازه به مغز مخابره می شود.
روانشناسی رنگ زرد
زرد از رنگهای اصلی میباشد که رنگی بسیار گرم میباشد ولی خواص رنگهای گرم دیگر را نداشته و تقریبا اثرات منفی بر روی انسان دارد که از آن جمله از دست دادن انرژی با ورود به فضایی با رنگ زرد و تاثیر منفی بر روی کودکان و نوزادان میباشد . در کل رنگ زرد جای زیادی در دکوراسیون داخلی نداشته و در اکثر طراحی ها از آن اجتناب میشود.
رنگ زرد: از رنگهای اصلی و صدر نشین رنگ های گرم است. دارای خاصیت ایستایی است و به این دلیل با شکل مثلث هم تراز میباشد تداعی کننده نور خورشید و زندگی است و در موسیقی با نتهای زیر همخوانی دارد رنگ آرامی نیست و افرادی که در اتاق رنگ زرد حضور دارند آرامش خود را از دست می دهند پس باید توجه کرد که در اتاق کودکان زیاد استفاده نشود چون امکان دارد بیش فعالی آنها را افزایش دهد می توان به دلیل خصلت گرمی رنگ در قسمت کوچکی از دکوراسیون برای تداعی کردن یا یادآوری رنگ خورشید استفاده کرد.این رنگ در چین قدیم متعلق به اشراف و امپراطور بوده و افراد عادی جامعه نمی توانستند از آن استفاده کنند، در معماری اسلامی به دلیل نزدیکی رنگ به نور خورشید و سمبل آخرت بودن از این رنگ استفاده می شده که کمی رنگ طلایی نیز برای جلوه بیشتر اضافه می کردند.رنگی است برون گرا و پوسته ای و ترکیب این رنگ با رنگهای دور از طیف خود زیباتر خواهد شد.
روانشناسی رنگ قهوه ای
رنگ قهوه ای که از ترکیب رنگهای زرد , قرمز و مقدار کمی آبی به وجود می آید از رنگهای بسیار زیبا و تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی منزل میباشد که دلیل عمده آن همسان بودن آن با رنگهایی که در طبیعت وجود دارد مثل چوب درختان که استفاده بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی ذارد میباشد .
از خصوصیات این رنگ میتوان به حس غرور و ثروت اشاره نمود . برای اینکه بیشترین زیبایی را از این رنگ در اختیار داشته باشیم میتوان در کنار رنگهای کرم , استخوانی و سفید استفاده نمود . و در کل به دلیل رابطه خوب انسان با طبیعت , چوب و رنگ قهوه ای طرفدارن بسیاری داشته و تقریبا تمام انسانها در منازل خود از چوب به مقدار زیاد استفاده مینمایند .
روانشناسی رنگ نارنجی
نارنجی رنگی بسیار گرم که از ترکیب رنگهای زرد , قرمز به وجود می آید و رنگی است بسیار انرژی زا که در طیف رنگ قرمز قرار داشته و خصوصیاتی تقریبا مشابه آن مثل ایجاد هیجان , گرما و شور مضاعف برای ذهن به وجود می آورد . رنگ نارنجی مکمل رنگ آبی بوده و کنتراست خوبی با این رنگ به وجود می آورد .
نارنجی: اشتها آور، گرمابخش و پرنور است که از ترکیب دو رنگ زرد و قرمز بدست می آید ،استرس زایی این رنگ از رنگهای زرد و قرمز کمتر است .رنگ جوانی و شادابی است و اعتدال این رنگ نسبت به رنگهای دیگر بیشتر است از نظر هندسی با ذوزنقه همخوانی دارد پرتحرک است اما نه به اندازه قرمز. مزه این رنگ ترش است و رنگ میوه های تازه رسیده را القا می کند. نشان جشن و سرور است و گاهی اوقات تداعی کننده قدمت و کهنگی است.
رنگهای گرم مثل قرمز ،زرد و نارنجی برای مناطق سردسیر و رنگهای سرد برای مناطق گرمسیر مناسب می باشد. رنگهای سرد کند کننده جریان خون و رنگ پس رونده است که باعث بزرگتر دیده شدن و مرتب بودن فضاها می باشند و برای متعادل سازی اتاقهایی که قناسی دارند می توان از این رنگها استفاده کرد. رنگهای گرم تند کننده جریان خون و محرک جریان خون و پیش رونده میباشند که برای فضاهای دوستانه و پرجنب وجوش مناسب می باشند.
روانشناسی رنگ صورتی
رنگ صورتی از ترکیب رنگ های قرمز و سفید به وجود می آید که اثری بسیار آرامش بخش داشته و نشانه های از عشق و دوستی در آن نحفته است و رنگ مورد علاقه خانمها میباشد که احساس بسیار خوبی به این رنگ دارند . از معایب ین رنگ احساس سستی و بی حالی می باشد که میتوان آنرا با استفاده مقداری رنگ قرمز و یا سرخابی بر طرف نمود .
روانشناسی رنگ بنفش
رنگ بنفش: رنگی بسیار رسمی و جادویی می باشد .مزه آن گس است. رنگ افراد پیر است و چون از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی به دست می آید حس تعادل را به انسان القا می کند چون این دو رنگ از گروه رنگهای گرم و سرد هستند. بنفش رنگ بی خبری ،ناباوری، هرج و مرج است و با نتهای بم موسقی هماهنگی دارد که یک احساس غم را دارد .
رنگ زرد متضاد و کامل کننده رنگ بنفش است . وقتی میزان قرمزی آن بیشتر شود خصلت روحانی رنگ افزایش می یابد و از لحاظ هندسی با بیضی همخوانی دارد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید