سالن ورزشی نور مبین، ورزشگاهی متفاوت در بسطام

سالن ورزشی نور مبین کاری از دفتر تجربه بنیادین معماری و معماران آن آرش نصیری و انسیه خمسه است. این سالن ورزشی متفاوت در حومه شهر بسطام، (یکی از شهرهای قدیمی ایران از توابع شهرستان شاهرود؛ روستای ده خیر از توابع بخش بسطام، استان سمنان) قرار دارد، که حدود ۲۸ هکتار برای مجتمع آموزشی نور مبین در آنجا در نظر گرفته شده است.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__1_-408-800-500-90

نمای خارجی

 

اطلاعات پروژه سالن ورزشی نور مبین

 • معمار: دفتر تجربه بنیادین معماری | آرش نصیری, انسیه خمسه
 • تیم پروژه: پیروز پارسازاده، معصومه مولایی، محمد عظیمی، امیر نصیری
 • مکان: روستای ده خیر از توابع بخش بسطام ، سمنان، ایران
 • تاریخ: ۱۳۸۹
 • نوع: ورزشی
 • مساحت: ۱۴۰۰ مترمربع
 • طراحی سازه: پیمان خطیبی
Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__9_-416-800-500-90

طراحی خارجی

 

 • تاسیسات الکتریکی و مکانیکی: سیداحمد رحمتی، بابک کولیوند
 • مدیر و پیمانکار پروژه: حسین فرزین نیا، علیرضا طهمورثی
 • کارفرما: موسسه خیریه نور مبین، آقای حسین فرزین‌نیا
 • عکس ها: بهروز خمسه، آرش نصیری
 • ﺟﻮاﻳﺰ: رﺗﺒﻪ اول جایزه بزرگ ﻣﻌﻤﺎر دربخش ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن‌ﻫﺎی ﻋﻤﻮمی ۱۳۹۰- ﻓﻴﻨﺎﻟﻴﺴﺖ ﮔﺮوه ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن‌ﻫﺎی ورزشی در فستیوال جهانی معماری – بارسلونا ۲۰۱۱ ﻣﺪال ﺑﺮﻧﺰ ﻃﺮاﺣﻲ ﺳﺎﻟﻦ‌ﻫﺎی ورزﺷﻲ جایزه ﻛﻤﻴﺘﻪ ﺟﻬﺎﻧﻲ اﻟﻤﭙﻴﻚ و ﻣﻮﺳﺴﻪ ﺑﻴﻦ‌اﻟﻤﻠﻠﻲ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن‌ﻫﺎی ورزﺷﻲ در ﺳﺎل ۲۰۱۳
Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__10_-417-800-500-90

نمای خارجی

سالن ورزشی نور مبین، برای استفاده مجموعه آموزشی غیردولتی و مستقل نور مبین (NGO)، طراحی شده است. نور مبین یک موسسه خیریه است که موفق شده فضای آموزشی متفاوت و مطابق با آخرین روش های روز دنیا را، بدون اخذ هزینه در اختیار دانش آموزان قرار دهد. این مجموعه دارای فضای آموزشی بسیار شاد و صمیمی می باشد و دانش آموزان از خود اراده و خلاقیت نشان داده و در تحصیلاتشان بسیار موفق هستند.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__11_-418-800-500-90

سالن ورزشی نور مبین

موسسه نور مبین، به یک سالن ورزشی برای مجتمع آموزشی نیاز داشت که نه تنها مطابق با فضای مجتمع آموزشی نور مبین باشد، بلکه متفاوت با دیگر مدارس معمولی و ارزان تر از آنها نیز باشد. بنابراین عملیات ساخت این مجتمع ورزشی با بودجه ای در حدود ۴۰۰ میلیون، آغاز شد.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__6_-413-800-500-90

سالن ورزشی نور مبین

قطعه اختصاص ‌یافته به سالن ورزش این مجموعه، یک قطعه ۷۲۰۰ مترمربعی (۹۵ در ۷۵ متر) است. این زمین به صورتی انتخاب و بنا به شکلی در این قطعه جانمایی شده است که مزاحمتی از لحاظ دید، با توجه به خواص طراحی سالن، درآینده ایجاد نشود.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__5_-412-800-500-90

نمای خارجی

یکی از مشخصات طبیعی محل پروژه، حرکت زیبا و دایمی ابرها در آسمان، از سمت کوه های موسوم به (کوه ابر) به سوی دشت است. در این مکان چشم انداز ابرها، کوه ها و دشت طلایی همواره به چشم می خورد. اندازه سالن ورزشی بر اساس اندازه زمین بسکتبال طراحی شده و شامل زمین بازی با امکانات جانبی آن و یک نیم طبقه برای تنیس روی میز و فوتبال دستی است؛ در حدود ۱۴۰۰ مترمربع می باشد.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__17_-424-800-500-90 برنامه کامل این سالن شامل یک زمین چندمنظوره، سکوی تماشاچیان، دوش و رختکن‌های بازیکنان (دانش‌آموزان مدرسه)، اتاق سرپرستی، انبار و تاسیسات، سرویس‌های بهداشتی، اتاق کمک‌های اولیه، سالن تنیس روی میز و فوتبال دستی و اتاق سرایداری است.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__16_-423-800-500-90

سالن ورزشی نور مبین

در این مکان چشم اندازی پارامنیک از ابرها، کوه ها و دشت ها وجود دارد. این فکر باعث ایجاد ساختمانی شد که جزیی از یک اتفاق طبیعی است، که نه فقط به عنوان یک ساختمان تلقی می شود بلکه خود یک منظر شهری (مانند یک ابر) به حساب می آید.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__19_-426-800-500-90

فضای داخلی

 

معماران پروژه در باره ایده های طراحی آن چنین می گویند: این موضوعی بسیار مهم بود که چگونه یک فرم طبیعی می تواند برگرفته از طبیعت باشد؟! در حالیکه وقتی این پروژه به آن اضافه شود باز هم یک طبیعت خوانده شود.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__14_-421-800-500-90

سالن ورزشی نور مبین


سالن های ورزشی به طور معمول بسته هستند و رابطه درون و بیرون در آنها؛ تنها با موضوع نورگیری مرتبط است. اما ما در اینجا، سالن را طوری طراحی کردیم تا رابطه درون و بیرون در آن قطع نشود. بنابراین سالن ورزشی تبدیل به چشم اندازی طبیعی می شود که از درون آن می توان طبیعت را دید.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__18_-425-800-500-90

فضای داخلی سالن ورزشی نور مبین

به همین منظور و برای تبدیل این ایده به واقعیت، از شیشه دو جداره ایمن به ضخامت ۱۸ میلی متر، در جداره دور سالن استفاده کردیم. بچه ها نیز این جداره شیشه ای را دوست دارند و از برخورد توپ و ضربه زدن به آن که یک اتفاق نادر در سالن های ورزشی است؛ لذت می برند. برای کم کردن بار شوک حرارتی ناشی از تغییرات دمایی فضای بیرون، جداره سومی هم در بیرون به آن، با فاصله پر شده با گاز اضافه شده است.

Noor_e_Mobin_Sports_Hall_by_FEA_Studio_in_Bastam_Iran__13_-420-800-500-90

نمای سالن ورزشی نور مبین

سازه این کار به شکل یک قاب سوله‌ای تکرارشونده طراحی شده است؛ که معمولا به عنوان سازه های ارزان قیمت در ایران به حساب می آید. ولی با تغییرات مختصری در اجرا همراه بوده است که، این اثر را به سازه ای جذاب و سبک تبدیل می کند. پوشش بیرونی دیوارها از ساندویچ پنل های آلومینیومی ساخته شده است، این امر خود باعث سرعت بخشیدن به روند ساخت پروژه و ارزان تر بودن آن می شود که عایق خوبی نیز به حساب می آید.

با دقت در اجرا و رنگ‌آمیزی مناسب سازه اصلی و طراحی یکسان سازه‌های نگهدارنده پوشش خارجی، سازه فلزی، صورتی نمایان در ساختمان سالن به خود گرفته و علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه، بافت جالبی را نیزدر داخل پدید آورده است.

به این ترتیب، تابوی جداره سنگی ـ آجری و ماسونری پشت دروازه‌ها نیز شکسته شده و فضای عملکردی جدیدی پدید آمده است. همچنین، با جهت‌گیری مناسب سالن نسبت به شرایط جغرافیایی زمین، مشکلات ناشی از ورود نور مزاحم نیز حل شده است. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید