“برج‌ النور” – بلندترین آسمان‌خراش افریقا در سال 2015 ساخته خواهد شد

تغییر سبک و نگرش مردم به شاخه‌ی معماری، هر روز نمود بیشتری می‌یابد. اگرچه آفریقا تا حدودی از این قانون تبعیت نکرده، ولی به نظر می‌رسد در پی جبران این عقب ماندگی ساختاری است. این روزها اخباری مبنی بر ساخت بلندترین آسمانخراش این قاره در کشور مراکش به گوش می‌رسد.

قرار است کار بر روی پروژه برج‌ النور در ژوئن سال 2015 شروع شود.

ژوئن سال 2015 شرکت میدل‌ایست دولوپمنت که دفتر آن در دوبی واقع شده است و ریاست آن اکنون برعهده‌ی “شیخ تارک محمد بن لادن” است، کار بر روی آسمان‌خراش جدیدی را شروع می‌کند که بلندترین برج افریقا خواهد بود. این برج چندمنظوره که در کازابلانکای مراکش ساخته خواهد شد، ارتفاع 540 متری (1771 فوت) خواهد داشت و بر فراز تمام ساختمان‌های قاره افریقا خواهد ایستاد. به نوعی دروازه‌ی آفریقا است که رو به سوی اروپا گشوده شده و در عین حال نمادی از همبستگی تمامی اقوام و ملل این قاره به شمار می‌رود. شاید تنها نکته‌ی نسبتاً منفی این سازه، طراحی عجیب آن باشد. چرا که بی‌شک هر که به آن بنگرد ناخودآگاه به یاد سائورون، ارباب حلقه‌ها خواهد افتاد.

برای این پروژه، نام “برج‌ النور” قرار داده شده است. این ساختمان بعد از تکمیل، دوبرابر ارتفاع بلندترین ساختمان کنونی افریقا یعنی کارلتون سنتر در ژوهانسبورگ افریقای جنوبی را خواهد داشت که در سال 1973 تکمیل شده و ارتفاع 223 متری دارد.

“برج‌ النور” – بلندترین آسمان‌خراش افریقا

البته اگر از دریچه‌ای دیگر به این آسمانخراش بنگریم، شاید بتوان گفت شکل کلی آن به یک قلم نیز شباهت دارد. والود در مورد نمای برج که تداعی کننده‌ی یک قلم است، اظهار داشته که این امر به شکلی نمادین به شیخ تارک بازمی‌گردد، چرا که او امپراتوری خود را بر این اساس شکل داده و چشم الماس گون آنها نیز نشانی از توجه و مشاهده‌ی آینده است.

Al-Noor-Tower/”برج النور”

 

 

براساس تخمین‌های صورت گرفته، هزینه‌ی ساخت این سازه یک میلیارد دلار برآورد می‌شود و قرار است عملیات ساخت، تابستان سال 2015 آغاز شده و کار احداث آن تا سال 2018 به طول بینجامد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید