طراحی موزه گوگنهام بیلبائو

موزه گوگنهایم بیلبائو یکی از معروف‌ترین موزه‌های جهان می باشد. این موزه در اسپانیا و در شهر بیلبائو واقع شده است. موزه گوگنهام بیلبائو توسط فرانک گه ری طراحی شده است.
موزهگوگنهایم بیلبائو یکی از معروف‌ترین موزه‌های جهان می باشد. این موزه دراسپانیا و در شهر بیلبائو واقع شده است. موزه گوگنهام بیلبائو توسط فرانکگه ری طراحی شده است.
به طور کلی در کارهای گری نوعی گرایش مجسمه سازانه را می‌توان مشاهده کرد چه در توسعه خانه همسرش ۱۹۸۷ تا موفق‌ترینکارش در سبک فولدینگ که موزه هنرهای معاصر بیلبائو است. او معتقد است: منآثار هنرمندان را نگاه میکنم و هنر را به مثابه وسیله‌ای برای الهام خودمیپندارم و سعی میکنم تحت تأثیر هیچ فرهنگی نباشم در هر کارم روشهای جدیدرا جستجو میکنم. برای من قانون و قاعده محدود کننده وجود ندارد و اصولامرزی بین درست و نادرست نمیدانم.
آثار گه ری به طور کلی نتیجه یکروند طولانی طراحی است که با استفاده از اسکیسهای متعدد، مدلهای کامپیوتریو ماکتهای بزرگ حاصل شده است. اسکیسها و نمودارهای اولیه به مدلهای فیزیکیبا مقیاسهای مختلف تبدیل و این مدلها در نهایت به ساخت ماکتهای کامل میانجامد. نکته بسیار جالب در روند طراحی گه ری در استفاده از رایانه در اینروند است.

برخلاف سایر معماران که از نرم افزارهای معمول دوبعدی و سه بعدی مانند CAD و3DMAX برای کارهای خود استفاده می‌کنند گه ری از نرم‌افزار CATIA که یکنرم‌افزار مربوط به طراحی جامدات است استفاده کرد. این نرم افزار بیشتربرای طراحی خودرو و هواپیما و محاسبات پیچیده بدنه‌های مختلف کاربرد داردو هماهنگی بسیار عالی با سایر نرم افزارها دارد. کاتیا سطوح را تحلیل و براساس محدودیت سازه‌ای، کارکردی و اقتصادی پروژه آن را تصحیح می‌کرد.
داده‌های عددی که به این ترتیب بدست می آمدند بار دیگر بر روی یک مدلپیاده می‌شدند تا حجمها کنترل شوند و در صورت لزوم تغییر کنند. این رفتوبرگشت بین مدلهای مطالعاتی و داده‌های دیجیتال بنیاد شکلی پروژه را بهوجود می آورند. سپس از داده‌های کامپیوتر برای تهیه پلانهای ساخت موزهاستفاده شد.

بی شک مهمترین ساختمان‌هایی که انگیزه‌ها و زمینه‌هایلازم را برای توسعه معماری گردشگری ایجاد نموده موزه‌ی گوگنهام فرانک گریدر بیلبائو اسپانیا است که در سال ‌١٩٩٧ ساخته شد.گوگنهایم بیلبائو یکی ازچند موزه متعلق به بنیاد گوگنهایم نیویورک است . که موزه و نمایشگاه دائمیشامل آثار هنرمندان اسپانیایی و بین المللی است.

این موزه دارای شکل خاص و عجیب به صوت منحنی هایی مختلف طراحی شده است که در نوع خود یکی از بهترین طراحی های ساختمان در جهان است.
منحنیهای در ساختمان به ظاهر تصادفی طراحی شده اند ، که معمار این بنا اعلامکرده بود که بدلیل بازتاب نور به این شکل طراحی شده است .وقتی در سال ۱۹۹۷
این موزه به روی عموم مردم باز شد به دلیل سبک طراحی خاص خود سر و صدازیادی به عنوان یک ساختمان تماشایی در جهان به پا کرد.

و فیلیپجانسون یکی از معماران برجسته گفت که : ” این یکی از بهترین و زیباترین ساختمان ها در زمان ماست ” شکل اصلی این بنا شبیه یک کشتی است که شیشه هایبکار رفته در این بنا شبیه فلس ماهی است که بازتاب نور را به دلیل وجوددرخشندگی تیتانیوم، ایجاد کرده است. به جرات می‌توان گفت تا پیش از این هرگز

ساختمانی از چنین قدرت کیمیایی که یک شهر کوچک استانی در منطقه باسکاسپانیا را به بازیگر عمده‌ی جریان هنر و فرهنگ جهان تبدیل کند برخوردارنبوده است.

guggenheimbilbao 07 (1)

طراحی موزه گوگنهام بیلبائو

memaran-alef1

طراحی موزه گوگنهام بیلبائو

memaran-alef3

طراحی موزه گوگنهام بیلبائو

memaran-alef5

طراحی موزه گوگنهام بیلبائو

memaran-alef8

طراحی موزه گوگنهام بیلبائو

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید